Легализация на документи
Няколко въпроса, на които повечето хора не могат да си дадат отговор.
Какво е документ?
Защо ни е необходим документът?
Какво е легализиран документ?
Защо трябва да се легализира един документ?
Какво е легализация?
Защо е необходима легализацията?
Какво представлява легализацията?
Защо е необходимо да легализираме документите след като сме членове на ЕС?
Първо и много важно: има публични и частни документи. Публичните документи се издават от министерства, агенции, общинска администрация, нотариус.
Частните документи се издават от физически и юридически лица.
Документи са ни необходими за продължаване на образованието в България или чужбина, за постъпване на работа, за откриване на клонове и фирми, за сключване на брак, за гражданство, за издаване на лични документи, при кандидатстване по тръжни процедури, за внос и износ на стоки и много други.
За целите на легализацията е необходимо документите да станат публични, а в това ни помага нотариусът. Такива частни документи са пълномощни, декларации, служебни бележки, завещания, договори, споразумения и т.н.
Легализиран документ или узаконен документ.
Документите, издадени от българските институции, са валидни на територията на Република България, но не и за чужбина.
Причината да се легализират документите е да се узаконят за територията на държавата, за която ще са необходими. През годините различините правителства на Република България са сключвали "Договори за правна помощ" с някои държави, това доста улеснява процедурата за признаването на документи, за повече информация следвайте линка.
България е ратифицирала и "Хагската конвенция" - друга улеснена процедура за узаконяване на документи, за повече информация следвайте линка.
Легализацията на документи - дълга и тежка процедура.
Трябва документът да е публичен.
Може да се наложат междинни заверки в различни институции, агенции или министерства.
Последна положена заверка трябва да е от Външното министерство на държавата, издаваща документа.
След заверката на Външното министерство, документът се заверява в консулството на държавата, за която ще служи, или в консулство на държава, поела функциите да извършва заверки за целевата държава.
Много от хората, които не са се занимавали с документи или не им се е налагало да си превеждат и легализират документите, задават въпроса "Защо е необходимо да легализираме документите, като сме членове на ЕС?"
По този въпрос може много да се дискутира, но отговорът е, че ЕС е образуван с целта да има свободно движение на хора, стоки и капитали, но никъде не се говори за документи. Документите е необходимо да се превеждат, заверяват и легализират.
Документите, които нямат нужда от легализация, това са търговските документи (договори, фактури, товарителници,ЧМР и т.н.), но, разбира се, и в това правило има изключения и те се прилагат основно за държавите, за които не се прилагат Хагската конвенция и Договор за правна помощ.
Услуги
Устни преводи
Предлагаме професионален симултанен и консекутивен превод за мероприятия с международно участие, бизнес срещи, обучения, тренинг, учебни пътувания, нотариални с... прочетете още »